22اردیبهشت

بهترین الیاف فرش ماشینی و خصوصیات آنها

| 0 نظر |

الیاف فرش و خصوصیات آنها


موارد زیادی در کیفیت و دوام فرش های ماشینی تاثیرگذار هستند. شاخصه هایی مانند شانه ، تراکم ، ماشین آلات بافندگی فرش و جنس نخ و الیاف فرش از مهمترین دلایل دوام فرش می باشند. جنس نخ و الیاف می تواند اصل و تقلبی بودن یک فرش را تعیین کند.

نخ خاب ، نخ تار و نخ پود از الیاف هر فرش ماشینی درجه یک می باشند. بهترین جنس نخ تار فرش های ماشینی از الیاف پنبه و بهترین جنس نخ پور از جنس کنف است. ترکیب نخ تار پنبه و پلی استر با نخ خاب اکریلیک بسیار مناسب بافت بهترین فرش های ماشینی است.

فرش های ماشینی با انواع الیاف نخ خاب از جنس های پلی استر و پلی پروپلین و اکریلیک بافته می شوند . فرش های ماشینی پلی پروپلین و پلی استر نسبت به دیگر محصولات فرش ماشینی رطوبت کمتری را جذب کرده و به سختی شست و شو می شوند. قالی ماشینی با نخ خاب پلی استر دارای ثبات سایشی و نوری بالایی است و قیمت پایین تری نسبت به قالی های اکریلیک دارد.نخ های پلی استر بیشتر در فرش های فانتزی به کار می روند. به همین علت است که این فرش ها بسیار ارزان و زیبا می باشند.

فرش های بافته شده با نخ اکریلیک شست و شوی راحت تری دارند و برای فضاهای پرتردد خانه مناسب اند.بهترین نخ موجود در فرش های ماشینی از جنس اکریلیک .این الیاف کمترین میزان پرزدهی را در میان الیاف فرش ماشینی دارا هستند و عمر بیشتری نیز دارند.

فرش ماشینی با الیاف درجه یک در دسته فرش های 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، 1200 شانه و اخیرا 1500 شانه و 1600 شانه تولید می شوند.بالا بودن تراکم طولی و عرضی در فرش ماشینی دستبافگونه باعث شده است که در آنها از الیاف ظریف و مستحکم اکریلیک استفاده کنند.معمولا فرش های 1000 شانه به بالا از سری فرش های دستبافگونه بازار فرش ماشینی محسوب می شوند و از دیگر فرش ها زیبا تر هستند. قالی ماشینی اکریلیک شباهت زیادی به فرش های دستبافت پشمی دارد و از وزن کمی برخوردار است.لطافت و نرمی در کنار رنگ روشن و شاد محصولات اکریلیک از مهمترین خواص این الیاف است.

 در هنگام خرید فرش ماشینی باید به نوع نخ خاب آن توجه زیادی کرد.فرش های بافته شده با نخ نامرغوب در طولانی مدت تغییر حالت و سایز می دهند.قالی های بافته شده با بهترین نخ خاب در برابر حرارت های مستقیم و غیر مستقیم تغییر سایز نمی دهند.قابلیت پاخور بودن های زیاد و برگشت پذیری بالای فرش های ماشینی اکریلیک از بهترین مزایای این محصولات زیبا است.الیاف اکریلیک به هیچ عنوان بوی مواد نفتی و پلاستیکی نمی دهند و به مرور زان سفت و کوبیده نمی شوند.

ظرافت و نازکی الیاف اکریلیک در کنار جلوه زیبایی که بافت این نوع فرش ها به کار رفته است باعث می شود که فرش اکریلیک در گذر زمان حالت خود را از دست نداده و زیبایی و ظرافت خود را در طولانی مدت حفظ نماید.الیاف اکریلیک قابل برگشت به چرخه طبیعت هستند و قابلیت تجزیه پذیری دارند.

قالی های ماشینی گل برجسته از فرش های زیبا و ظریف بازار هستند که با دو نوع الیاف با نام اکریلیک و هایبالک بافته می شوند. نخ های هایبالک در هنگام اهار ذوب شده و فرورفتگی هایی در سطح فرش ایجاد میکنند.این فرش های لوکس همانند دیگر قالی های ماشینی بدون پرزدهی هستند و تنوع طرح و رنگبندی زیادی دارند.

 

درباره نویسنده

شایان حمیدی

نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تاکنون هنوز نظری ارسال نشده است شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهد.
اطلاعات تماس شعبه مرکزی

تلفن

 021-71333888

ایمیل

mahdefarsh@yahoo.com

آدرس

تهران ، سه راه تهرانپارس ، برج آناهید